časopis na obrodu rodnej kultúry, prírodného života a duchovna

hlavná stana

 

PREČO ROBÍME DVORY PRÍRODNÝCH REMESIEL?                                           črta  

7.7.2010

Jeden z medzičlánkov pračloveka  bol Človek Zručný.

Človek moderný klesá pod jeho úroveň. A úroveň prežitia.    

 

Človek zručný (latinsky homo habilis) je označenie pre ľudského prapredka, ktorý bol zručný vo výrobe (kamenných) nástrojov, staval si jednoduché prístrešky a živil sa rôznou prístupnou stravou, ktorú si vedel zabezpečiť.        

 

Moderné otroctvo dnešných ľudí je založené na duchovnom i pohybovom (motorickom) úpadku (retardácii), ktorej súčasťou je 

neschopnosť zhotoviť si príbytok, pripraviť si dobrú stravu (bez kapitalistického servisu),  podmienkou moderného otroctva a je tiež neschopnosť vyrobiť, alebo pripraviť si základné nástroje, s pomocou ktorých si môže pripraviť si potrebné veci pre život. Keďže moderný nezručný človek je úplne odkázaný na namotávky („matrix“), dobrovoľné sa oddáva slaboduchému otroctvu a pri poruchách systému (civilizácie) sa stáva tým, ktorý je vyradený (z chovu, zo života).

 

Pri všetkých možnostiach duchovného rozvoja, ak sa vzdáme zručnosti, stávame sa ohrozeným druhom.  Stačí nejaká živelná pohroma, alebo spoločenské krízy a človek nezručný upadá v duchu a vzápätí aj v tele.

 

Dnes niektorí  ľudia, ktorí sa v pohode pohybujú na sieti (internet ) a v meste (civilizácia) cvičia sa v zručnosti a schopnosti prežiť v prírode. Majú na to svoje dôvody.

 

Len jeden z mnohých dôvodov, ale dosť podstatný, je snaha prevziať po predkoch rôznych dôb také, alebo onaké potrebné schopnosti a zručnosti.

 

Na dvoroch remesiel si môžete ušiť košeľu, spraviť náramnice, alebo krpce, dostavať prístrešok na neolitický spôsob, na spôsob staroslovanskej polozemnice, pribíjať šindle na pastiersky slovenský zrub, nabrúsiť si sekerku, nôž, naklepať si kosu, utľapkať si pec a upiecť v nej chlieb, na ohni pražmo, pripraviť si horskú studničku, spraviť črpák, ostrihať si ovcu, urobiť niečo z vlny, zdojiť ovcu či kozu, zakľagať mlieko, zliať syr, uhnietiť oštiepok, vyrezať si lyžicu, vyrúbať misku, vyvŕtať píšťalu, vyrezať šíp, spracovať kožu... Keďže nik za týždeň nemôže zvládnuť všetko, účastníci si môžu vybrať a v súčinnosti s usporiadateľmi pracovať na vlastnom vývoji a tiež si niečo pekné a užitočné priniesť z tábora domov.    

 

 Vo vedomeckom stredisku o pár dní. 

  -živ-

 
leták Dvory 2010 TU
obrázky z Dvorov 2009 TU

 hlavná stana