časopis na obrodu rodnej kultúry, prírodného života a duchovna

hlavná strana

 

Očistné a iné cvičenia s vodným živlom

Ukážka zo Žiarislavovej knihy ČARO PRÍRODY

17.2.15

Očista živlom vody, tuženie vodou

Dobré ráno a voda, to patrí k sebe. Prírodné národy, ktoré mali možnosť byť ráno pri vode, túto možnosť využívali. Ak nemáte možnosť byť ráno pri súdni či pri jarčeku, aj vodovod je dobrý.

Strčte ruky do tečúce vody. Precíťte ju, precíťte jej silu. Uvedomte si jej čarovnú moc i posvätnosť živlu. Nechajte odplaviť nepriaznivé zložky sily, pojmite silu vody, ktorá nesie v sebe aj silu zeme a oblohy, odkiaľ prichádza a vracia sa v nekonečnom kruhu. V studenej vode sa umyte ráno do pol pása, alebo sa celkom osprchujte (postupne otužujte). Sledujte to – na ruky vám tečie prúd studenej vody a vo vás sa hromadí živa. Cítite v sebe silu večnosti – ak máte pred sebou v prítmí zrkadlo, môže sa stať, že pri silnejšom rozjímaní sa vám bude meniť a strácať tvár. Odplavujte znečistenú živu, môžete nechať vodou odplaviť aj bolesť, nevoľnosť, malátnosť či únavu. Sledujte narastajúcu silu. Keď ste sa nabili dostatočným množstvom čistej živy, keď ste sa dostatočne očistili a osviežili, vyjadrite v duchu vďaku vode.

Toto rozjímanie je jednoduché a mimoriadne účinné, je vhodné pre ľudí každej povahy a je uskutočniteľné kedykoľvek a kdekoľvek, pri čistom jarčeku, pri potoku alebo tam, kde je poruke vodovod alebo iný zdroj tečúcej, pomerne čistej vody. Môžete ho uskutočniť v práci, v spoločnosti a samozrejme, i doma. Keď si osvojíte toto rozjímanie, zistíte, že ním môžete spokojne nahradiť kávu, cigaretu, ale i hádku alebo prejavy telesného, duševného i duchovného úpadku.

Poznámka: Ráno s vodou, je zachované v ľudovej slovesnosti a zvlášť dôležité bolo duchovné osvietenie a očistenie v dobe sviatku – na Zimný Slnovrat (Vianoce). Podľa staroslovenského zvyku prvý ranostaj z rodiny šiel k prameňu a čerstvou vodou osviežil (pofŕkal) ostatných a posvätil aj dom, na Svätenie jari (Veľká noc) – chlapci posvätnou vodou polievali dievčatá, Prvé oranie – prvého oráča (starešinu či gazdu) v sviatočnom odeve oblievali vodou (a aj pluh), Turíce (Rusadlá, Na Ducha) – gazdiné oblievali vedrami chlapcov, ktorí roznášali máje, Letný Slnovrat – dievčatá púšťali po rieke venčeky atď.

Pri prameni

Nepremeškajte žiadnu príležitosť pri prameni čistej vody na duchovné naladenie a nabitie. Umyte si tvár a ruky, ak je to možné, môžete aj nohy alebo umyť sa do pol pása. Najpodstatnejšie je precítiť živu prameňa v najväčšej možnej miere. Môžete stáť (nie je vylúčený ani sed), v každom prípade však majte vzpriamenú chrbticu. Vnorte sa v duchu do zeme a precíťte prúdy čistej vody, ktorú zem vytláča na povrch. Potom sa pozrite do prameňa a sledujte, ako sa nabíja aj svetlom. Zatajte dych, pri plnom dychu, ktorý prechádza do volného, sledujte duchovné prúdenie živy v mieste hmotného prameňa. Sledujte žiaru, ktorá sa vám zjaví pri hlbšom rozjímaní v prameni, žiaru, ktorá osviežuje všetky bytosti. Choďte v duchu po prameni, po jarčeku až k potoku, rieke, jazeru či moru, k hmle, oparu, k oblaku, sledujte v duchu živu v dažďoch, ktorá vracia vodu k zemi a sledujte, ako znova prichádza k vám cez prameň. Rozpustite, rozlejte sa v tomto nadčasovom pocite, rozjímajte.

Pozn. Rozjímanie pri prameňoch a umývanie sa s čarovným účinkom je dochované v našich povestiach, ale i v množstve piesní. V národopise a povestiach je známa "živá voda". Naši predkovia ho uskutočňovali na sviatky, ale aj v bežných dňoch.

Rieka

Chvíľu pri rieke možno krásne využiť na rozjímanie. Zatvorte oči a duchovným zrakom sledujte tok živy, ktorý sprevádza hmotnú vodu. Zatajte dych a choďte do hlbokého rozjímania, inak to neprecítite. Samozrejme, vnímavejší to môžu vidieť aj s otvorenými očami. Je to nepopísateľný pocit. Rozjímanie pri rieke vždy má svoje čaro a zvlášť silné je na sútoku dvoch riek. Keď nemáte práve možnosť rozjímať pri rieke, môžete toto rozjímanie uskutočniť aj s predstavou rieky.

Pozn. Dávni Sloveni o dobách rozkvetu prírodného vedomia a viery uctievali nielen pramene, ale i rieky a vôbec všetky toky. Podobne, ako Indovia, uctievali aj sútoky riek. Podľa zachovaných zápisov boli Sloveni zvlášť obávaní, keď došlo k boju pri rieke. S riekou a so sútokmi riek sa spájajú dodnes nielen mnohé rozjímania spevom či inými spôsobmi, ale i niektoré liečebné postupy v našom ľudovom liečiteľstve. Na Slovensku je dochované aj liečenie na sútoku riek.

Žiarislav

Podobné články:

CHYSTÁME KNIHU ČARO PRÍRODY

Ukážka z úvodu Žiarislavovej knihy ČARO PRÍRODY

 hlavná strana