časopis na obrodu rodnej kultúry, prírodného života a duchovna

hlavná stana

 

   DVORY PRÍRODNÝCH REMESIEL NA MEDZI  (11.7. - 18.7) 

1.7.10

budú trochu iné: účastníci môžu byť prelietaví

V tomto roku budú na dvoroch prírodných remesiel vo vedomeckom stredisku trochu iné podmienky: Účastníci nemusia byť v jednom domovskom dvore, ale budú sa môcť zúčastňovať podľa ráno alebo deň predtým oznámených činností takých vecí, o ktoré majú najväčší záujem a môžu sa v rámci dvorov aj presúvať. Napriek tomu predpokladáme, že tí, ktorí sa chcú niečo naozaj naučiť, budú sa viac-menej držať prevažne jedného dvoru s obhliadkami iných, aj keď to nie je podmienka.

Aké dvory isto budú? Salašnícky a stavebný. Budeme sa zaoberať ošetrovaním a životosprávou voľného chovu kôz a oviec, trochu aj koňmi (kto chce, môže na konskú vychádzku). K tomu patrí i vedomstvo o poslaní slovenského čuvača – nášho salašníckeho psa. Isteže, budeme zlievať syr, hnietiť oštiepky, robiť a piť žinčicu, možno spravíme jogurt a iste aj urdu a srvátku budeme mať na stole a vedieť, ako sa robí.

 Na pastierskom zrube (podľa 17. storočia) je čiastočné zastrešenie. Budeme asi nabíjať šindle a možno špárovať škáry. Trochu si zacvičíme s valaškami pri klčovaní paše a spravíme nejaké veci z ovčej vlny a kravskej kože. Minulého roku sme robili krpce, zápästky, teraz asi aj opasok a tak. Možno budeme vŕtať píšťalky a niektoré aj spojazdníme. Sto hromov, a isteže budeme večer pri ohni neraz bubnovať na doby a píšťalovať a husľovať a spievať a možno aj divotancovať.

No a aby sme nezabudli, príde aj Lukáš Janoška z Pohorelej a ďalší majstri. Majster Slovenska v ručnom kosení nám ukáže ako si pripraviť kosu aj ako kosiť. Pri občasnom hrabaní (ak bude chvíľa)  si skúsime zaspievať trávnice. 

Tešíte sa? My hej.  

Živa!  

-rc-

leták Dvory 2010 TU
obrázky z Dvorov 2009 TU
VIAC k táborom TU

hlavná stana