časopis na obrodu rodnej kultúry, prírodného života a duchovna

hlavná stana

 

Vymením hrdzavejúce platinové sitká za originál nehrdzavejúce umelohmotné

HRDZAVÉ ZLATÉ TEHLY ZA ORIGINÁL ŠAMOTKY

píše Slavo Letanovský

17.2.2012

To je kruté, že to s tými sitkami síce vyšlo, ale sa to odhalilo. A aj potrestalo, tesne pred voľbami. Asi by mali byť voľby každý polrok, to by bolo spravodlivosti. Samá gorila, samé sitko, možno by sa vyšetrili aj tie železnice, vodárne, elektrárne, uhľovodíky všelijaké tekuté aj plynné, aj iné veci, o ktorých ani len netušíme.

 

Tiež ma kedysi napadlo, že platinové sitká by nemali stáť toľko, čo umelohmotné. Škoda, že tomu súdnemu znalcovi, čo ich ocenil, vzali licenciu. Vymenil by som mu jeho nové platinové auto za moju embéčku – kus za kus. Alebo sitká, čo cedíme syr, a tie veruže nie sú ani trochu skorodované, vymenil by som za hrdzavé platinové. Sral to pes, aj keď podľa fyzikov platina vôbec nehrdzavie. Vymenil by som pokojne aj tisíc kovových, alebo dokonca umelohmotných, nehrdzavejúcich, za deväťsto hrdzavých platinových. U nás, v dedine, sa predávala použitá tehla zo sklární za korunu. Tak ma napadlo, že keby sa nabudúce štát zbavoval hmotných rezerv a predával by z národnej banky zlaté tehly, ak tam vôbec nejaké ešte v tomto sprivatizovanom  štáte sú, tak by som ich kúpil aj za cenu tridsaťkrát väčšiu, než za akú sa u nás v dedine tehly predávajú. Kúpil by som takú zlatú, alebo, čert to ber, aj zhrdzavenú , alebo zaprášenú,  striebornú, či platinovú tehlu a to aj za celé euro, to znamená, za cenu šamotky zo sprivatizovaných a rozkradnutých utekáčských sklární. A šamotky veruže nehrdzavejú. Stroje zo sklární nakoniec rozpílili maďarské firmy a predali do šrotu. Kilo ako kilo, stroj ako železo. Nikto to nevyšetroval v našej doline, ani v tisícke iných slovenských dolín. Že vraj „gorily za mreže“. Že vraj „máme dosť väzníc“. Figu borovú máme dosť väzníc. Väznice zostali dokelu štátne a nemáme na to, aby sme strojnásobili ich kapacitu. . Rozkrádanie národného majetku je už vyše dvoch desiatok rokov bežným javom. Volá sa to privatizácia. Ktorá vlna bola naozaj čistá? Keď si kupujeme našu vodu od zahraničnej firmy, keď sme predali už takmer všetko, čo potrebujeme k životu, keď sa chystáme v budúcom roku umožniť aj rozpredaj pôdy do zahraničia, keď si to ľudia nezvolili, to je čisté?

 

No , minule ktosi povedal, že detektor lži by sa nemal dávať len na nejaké úplatky v štátnej službe, keď sa obvykle dáva len na ťažké zločiny. No, ak ide o rozpredaj národného majetku, máme snáď pocit, že úplatky v štátnej službe nie sú ťažký zločin? Isteže, ak niekto znásilní, ženu, to ťažký zločin je. To naozaj ťažký zločin je. A ak niekto znásilňuje, alebo ožobračuje národ, to je akože len mierny prehrešok?

 

 

hlavná stana