časopis na obrodu rodnej kultúry, prírodného života a duchovna

hlavná strana

 

Žiarislav a Bytosti - jarný  obrazový koncert  s  divotancovačkou

BYTOSTI NAŤAHUJÚ NOVÉ STRUNY

21.3.12

Jarný koncert bude aj s divotancovačkou, takže nie sme v kinosále, nebudete medzi stoličkami, ale v Zrkadlovom háji - v Klube „Za zrkadlom“. V piatok večer.  Dnes si natiahneme nové struny. Nech to frčí, nech to má silu... Niektoré piesne budú sprevádzané obrazovým premietaním umeleckých fotografií. 

Život v paneláku je pohoda. Netreba chystať na zimu drevo, čo je výhoda, nevýhoda je, že sa tam nemôžeš pozerať do ohňa a cítiť vôňu zapálenej brezovej kôry. Ľudia v paneláku si všimnú, že je jar, často cez okno. Keď žiješ v lese, všimneš si to na vlastnej koži. Na záchod ideš bez kožucha, ľahko nájdeš, čo hľadáš, nie ako pri mínus dvadsať. Niektorí vravia, že v dnešnom svete je všetko naopak. Nie v lese. Strom má korene spravidla v zemi, vrcholec spravidla hore, zhora dole ako za starých časov - z brezového dreva  voda kvapká, napi že sa milá, veď je sladká... Svitá skôr, vtáčiky čvirikajú, desiatky lienok opúšťajú izbu. Pánbožkova kravička, kde je tvoja mamička..., vylezie na vrch prsta, roztiahne krovky a odletí. Na lúku, na trávu, ktorá bola ešte predvčerom žltá, ale už sa zelenie... Jar. Je jar. Znova jar. Kto žije v prírode, vníma ju na vlastnej koži, stále, vo dne, v noci. Niektoré veci sú dobré. Napríklad jar je dobrá. Niežeby zima nebola, ale jar je a je dobre, že už je. Pôjdeme vyniesť Morenu. Aj v panelákoch mnohí ľudia majú radi jar. Mnohí chodia vonku každý deň a niektorí aj do parku. Niektorí až do lesa. A niektorí k peknému lužnému lesíku, napríklad na Devín. To by bolo, keby sme sa zišli.

Dnes sme zišli do doliny, do dediny. Pri potoku vytiahli husle... Voda niesla jarú silu. Posielame vám po riečnej sieti upútavku na piatkový koncertík. Počujete tie trávnice vodných víl? A ten tep perejí a bubnovanie spádov? Už sa to blíži, bytosti. V piatok. Cezpoľní môžu prespať v Bratislavskej nížine a na druhý deň sa stretneme okolo šestnástej na Devíne. Tam vynesieme Morenu na jej každoročnú púť k moru. Bo jaro žiť nám treba.  Kto chce, aj skôr. A potom, pri ohníku, pozrieme sa na dianie v roku 2012. Aj sa poradíme a aj oznámime, aké stretnutia budú v lete. Zatiaľ len jedna novinka – budeme mať tábor prírodnej zručnosti s dôrazom na prežitie v prírodných podmienkach. Žiadne strachy. Rodné veci prežijú. Živa!

-rc-

24.3.12 o 16.00 - Stretnutie na Dene, vynesenie Moreny - Svätenie JARI - viac TU