časopis na obrodu rodnej kultúry, prírodného života a duchovna

hlavná strana

 

Ako sme na námestí iskru kresali a našej Zeme sa zastali...

píše: Radoš zo Spišskej Novej Vsi

22.4.2014

V sobotu sa v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí podarilo vykresať iskru nádeje, iskru ktorá môže zachrániť slovenskú Zem pred  bezohľadným rozpredajom pôdy cudzincom, ktorého moratórium sa končí na rozhraní apríla a mája. Či sa z onej iskierky podarí rozdúchať mocný oheň, alebo ju necháme uhasnúť je len na nás obyvateľoch tejto krajiny, našťastie viacerí v sobotu na námestí ukázali, že im táto vec ľahostajná nie je.

Mnohí sa už od skorého rána zapojili do príprav na udalosť, ktorej cieľom bolo zhromaždením a piesňami upozorniť na možný rozpredaj slovenskej pôdy a vody. Niektorí pripravovali námestie, stavali pódium, iní chystali jarné obrady a mnoho z nás bolo na cestách zo všetkých kútov krajiny, aby prispeli svojou účasťou. Tak sa zbehli ľudkovia zo všetkých sveta strán na Hviezdoslavove námestie a keď bolo všetko pripravené udrela hrana ocieľky o kremeň a vykresala iskru, ktorá zapálila zeliny a Lucia v úlohe kňažky chopila sa očistenia celého námestia a bytostí v jeho okolí. To spustilo sled udalostí, pre onen večer pripravených aj samovoľne vznikajúcich a plynúcich. Námestie bolo preplnené ľuďmi, ktorí sa prišli zastať svojej Zeme, množstvo mladých, ktorí ukázali, že sa nehanbia za vlastnú kultúru, petície bežali do všetkých strán a výzva šírila sa do ďaleka okrem iného aj tónmi hudobníkov, ktorí prišli podporiť zhromaždenie.

Počas večera vystúpili Páni Času, Vŕbovské vŕby, fujarista, ktorého meno si žiaľ nepamätám rozfúkal fujarku, Janko Svetlan Majerčík si, ako je už zvykom, získal svojou ľudskosťou a charizmou celé námestie, Vejan vystúpil so zaujímavo rozšírenou skupinou a nakoniec  Žiarislav a Bytosti s kompletnou zostavou rozprúdili živodráhy určite každému, kto sa nachádzal v okolí. Viacerí hudobníci, ktorí sa nemohli zúčastniť poslali pozdravy a mnohí prehovorili pred ľuďmi, veľkú silu mali slová Žiarislava, Lucie či predstaviteľov Mladej Matice. Niektorí pripravili obrad, ktorým privolali mocného ducha zemskej plodivej sily Turoňa, ktorý pristúpil medzi zhromaždenie a svojou prítomnosťou upozornil na dôležitosť plodivosti a úrodnosti Zeme. Každý prispel sám od seba a ako vedel, nikto nikoho nenútil a i tak šlo všetko ako po masle. Stále noví a noví ľudia prúdili na námestie a tak sa stalo, že sa celá udalosť o pár hodín natiahla. Hodina je ale čas hodný a pre takúto vec aj vhodný a tak nás nik neprišiel prerušiť a Žiarislav s Bytosťami mohli pokojne dohrať svoj koncert, ktorým zakončili toto podujatie.

Kiežby hlasy, ktoré volali z námestia v ten deň, doniesli sa po vetre do všetkých kútov našej Zeme, aj k tým, ktorých sme poslali, by hájili naše záujmy, aj tým, ktorý majú moc zabrániť tomuto rozpredaju. Kiežby nám ostalo bohatstvo, ktoré by sme mohli, keď nastane čas darovať našim potomkom. Dôležité však je, že sú takí, ktorí preto čosi urobili a tým patrí vďaka. Všetkým, ktorí prišli a prispeli.

obrázky: Adrian Ferda - viacej obrázkov z jarného zhomaždenia TU

Podobné články:

VÝZVA NA ZÁCHRANU SLOVENSKEJ ZEME + petiční hárok na vytlačenie (pdf)

viacej článkov k pôde TU

ohlasy:

Zdravím čitateľa mojej správy!

Ďakujem Žiarislavovi za zorganizovanie koncertu za našu zem v sobotu v Bratislave. Boli tam povedané veľmi dôležité veci a umelci naozaj krásne hrali. Pripájam odkaz na krátke video, ktoré tam natočil môj kamarát

http://www.youtube.com/watch?v=fGfAulaI-8o&feature=youtu.be

Želám peknú jar Ivana

 

 

hlavná stana