časopis na obrodu rodnej kultúry, prírodného života a duchovna

hlavná strana

 

 

3.9.13

Náš horský domácky festivalček sa začal ako tradične prednáškami.

Prvým hovorcom bol Henrich Hrom Hujbert, ktorý predčítal ukážku zo svojej novej knihy Morhen - slovanského fantasy. Hudobne ho dopĺňal svojou hrou na gitaru Vejan, a podmaľoval tak čítanie jemnou melódiou. No veru by som si toto nechala predčítať pred spaním, aj keď dej tejto knihy nie je vždy vhodný pre pokojný spánok.

Ďalším rečníkom v našom vatrovom popoludniu bol Bohdan Dobroslav Ulašin so zaujímavou témou o výpožičkách slov so slovanských jazykov do iných cudzích jazykov.

Naozaj zaujímavou tému priniesol doktor západnej i východnej medicíny Jiří Mařádek, ktorý hovoril o očkovaní a neočkovaní a o svojom vlastnom príbehu spojenom s medicínou.

Bolo aj na čo kuknúť, čo priniesť ako darček z ciest.

Slovanské lunice z dielne Lívie sú skutočne krásne kúsky.

Prvým hudobným prekvapením bolo Vejanovo vystúpenie doplnené Bohumerovou basgitarov a Rodanovými gajdani, husľami, gitarou a bubnom-dobom. Skutočne pôsobivé hudobné spojenie. Ďušu pohladilo.

Takmer splnový mesiac prispel k čarovnosti tejto noci.

Ďalšou novinkou bol moravský hudobník Pavel Tabásek - ktorý, hral bez ozvučenia, lebo sa práve riešil malý výpadok elektriny - zaujal bezpochyby svojím ráznym a veselým prejavom - teraz to bolo skutočne ako pri vatre, ktorá horela bokom od pódia. Ľudia boli do jeho pesničiek doslova vtiahnutí - vtipné texty s moravskou tematikou - jeden muž a jedna gitara - skvelé.

Po Pavlovi prišla alebo skôr prispievala táborová skupina Naša kaša - východniarsky temperament, koncovky, gitara, bubon, hrkálky - v jednoduchosti je krása a sila. Spievali ľudovky, ale aj zopár Žiarislavových pesničiek a hitovku "Naša kaša" sme si zaspievali všetci spoločne ešte na záver ich vystúpenia.

A potom už nikto iný ako Žiarislav a Bytosti - veľa koncertov tento rok nezahrali - tak sme si mohli aspoň tu zaspievať aj zatancovať na známe aj novšie pesničky ich neopakovateľného hudobného štýlu. Chvála!

A že im to veru išlo...

No a po Bytostiach - Erik Krajňák - ďalšie prekvapenie - nový novodrevný pesničkár s gitarou a píšťalkami s vlastnými textami predovšetkým o prírodných divoch a tajoch, sile, živote,...príjemný hlas...nápevy spevavé... Jeho prvé verejné vystúpenie - paráda, zvládol to veľmi dobre. 

Rodan doplnil Erika v "Piesni síl" na bubon-dob a bola to skutočne sila.

Na záver celého dňa a noci zahrali N-trio, pod vedením Dominika Varcholu - gitara, spevy, kontrabas, píšťalky - novodrevný rap - niečo podobné som ešte nepočula - vtipné a duchovné texty rapované do ťahavých hlbokých tónov kontrabasu a trilkujúcich vyhrávok španelsky znejúcej gitary - to treba počuť. Skupina pripravuje nahrávku, tak sa máme na čo tešiť.

Chvála hudobníkom, že prišli a s radosťou nám zahrali, chvála divákom, ktorí po roku opäť prišli na návštevu, na večeru, na dobré slovo a skvelú hudbu pri vatre. Chvála všetkým kto pomohol s prípravami - bolo treba veľa príprav, ale vďaka vzrastajúcej uvedomelosti bolo pomocných rúk dostatok. Chvála.

A chvála predovšetkým Žiarislavovi, pretože bez neho by nebola ani Medza, kde sa festival odohráva, ani tábory na ktorých sa veľa ľudí dostane k vedomectvu, k prírodnému duchovnu, k múdrosti našich predkov, k novodrevnej hudbe a kultúre. Bez neho by nebola ani novodrevná hudba a kultúra, ani vedomectvo, ani  súčasná obroda slovanského povedomí....Chvála, že sa okolnosti stali a my sa všetci stretli a prežili krásnu spoločnú slávnosť u nás doma.

Foto a slovo Ladomíra

 

 

hlavná stana