časopis na obrodu rodnej kultúry, prírodného života a duchovna

hlavná stana

 

Druhý ročník festivalu Na Medzi otvoril ďalšie témy a piesne

NOVODREVNÁ VATRA PLÁPOLALA DO RÁNA

21.8.11

Novodrevná Vatra, ako sme nazvali hudobno-vedomecký tábor, vyvrcholila festivalom VATRA. Tohto roku sme ju otvorili vo vedomeckom stredisku Na Medzi v sobotu 13. 8. roku 11. Začal ju jazykovedec BOHDAN DOBROSLAV ULAŠIN prednáškou Slovenčina ako stredový slovanský jazyk. 

Dobroslavova prednáška strhla živé ohlasy, ktoré sa premenili na besedu. Kokavský najstarší fujarista PAVOL BIELČIK hral a spieval, ale aj rozprával príbehy zo života. Aj jeho koncert sa premenil na živé hovory pretkávané ďalšími a ďalšími pesničkami.

Bratislavský pesničkár VEJAN nerozprával vôbec, len hral. Medzi piesňami povedal len tri slová - „Ten mikrofón kope“. Jeho piesne spievané v prieniku úprimnosti a vtipu divákov nadchli a „Snehovlasý bača“ bol oceneným záverom jeho nezameniteľného koncertného prejavu.

Skupina DRUHÁ VATRA bola zčasti známa z minulého roku (PRVÁ VATRA) a v tomto roku bola doplnená o niekoľkých členov. Bola to vlastne skupina zostavená z účastníkov týždňového hudobného tábora. 

JANA MAJERČÍKA už účastníci Minuloročnej vatry poznali, avšak v tomto roku priniesol aj nové piesne a jeho príbehové čriepky boli nemenej zaujímavé a pôsobivé, ako samotné piesne. 

Nakoniec, sa začal koncert ŽIARISLAVA a BYTOSTÍ. Hralo sa do včasného rána, a najskalnejší vytrvalci šli spať za čvirikania vtákov.

-rc-

Reportáž z Vatry 2010 TU

hlavná stana